Tatranská NEJ

1. Nejvyšší vrchol – Gerlachovský štít

Gerlachovský štít, nazývaný často Gerlach, je nejvyšší horou Vysokých Tater, Slovenska i celých Karpat. Název je odvozen od obce Gerlachov, nad kterou se nachází a do jejíhož katastru spadá. Leží na jihovýchodním hřbetu Zadního Gerlachu, od něhož ho odděluje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hřeben na Kotlový štít, kde se rozvětvuje a vytváří známý Gerlachovský kotel. Gerlachovský štít je pro svou výšku 2655 m n. m., dostupnost a krásnou horskou scenerii jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů Vysokých Tater. Víte, že původně měla lanovka vést místo na Lomnický štít právě na Gerlach?

2. Nejnavštěvovanější „atrakce“ – visutá lanovka na Lomnický štít

Druhým nejvyšším štítem Vysokých Tater je Lomnický štít, nazývaný též Lomničák. Jeho vrchol připomíná trojhrannou pyramidu a sahá do výšky 2634 m n. m. Popularitu získal díky visuté lanovce, která k němu vede ze Skalnatého plesa. Visutá červená lanovka překonává 855 metrové převýšení a jízda trvá 8,5 minuty. Od svého vzniku až do roku 1956 držela délkou dráhy 5 428 metrů světový primát mezi osobními lanovkami. Pro mnohé zůstává výhled z vrcholu Lomnického štítu nezapomenutelným zážitkem na celý život. Pro skutečné fajnšmekry je možné na jeho vrcholu i přenocovat.

Lanová dráha – Lomnický štít

3. Největší pleso – Velké Hincovo pleso

Velké Hincovo pleso je to největší a zároveň nejhlubší karové ledovcové jezero ev slovenských Vysokých Tatrách. Leží v nadmořské výšce 1946 m n.m. s rozlohou 20,08 ha a hloubkou 53,7 m. Nachází se v Hincové kotlině v horní části Mengusovské doliny.

4. Nejznámější a nejnavštěvovanější pleso – Štrbské Pleso

Druhým největším plesem na Slovensku je Štrbské Pleso. Jako jediné dostupné jezero ze všech Tatranských ples ho můžete celé proveslovat a oddychnout si na lodičkách s jedinečným výhledem na Vysoké Tatry. Tradice veslování má více než 130 letou historii. V roce 2008 došlo po 25 letech k obnovení tohoto jedinečného zážitku. Jezero bylo „odemčeno“ a Vy se z něho můžete kochat jedinečným pohledem na Solisko a užívat si klidnou hladinu tohoto přírodního unikátu.

Štrbské Pleso – Vysoké Tatry





5. Nejvyšší vodopád – Kmeťův vodopád

Z krás, které vytvořila příroda pomocí vody, nesmí zapomenout na Kmeťův vodopád. Přívlastek „nej“ získává jako nejdelší vodopád Vysokých Tater. Nachází se v Koprové dolině a jeho podloží je tvořeno granodioritem. Vodopád vytváří Nefcerský potok, který je nad ním v nadmořské výšce 1245 m n. m. Je široký 1,5 m a s délkou přibližně 80 m je právem označovaný za nejdelší vodopád.

6. Nejmohutnější stěna – stěna Malého Kežmarského štítu

Dalším z kategorie „nej“ je Stěna Malého Kežmarského štítu, která je nejmohutnější skalní stěnou ve Vysokých Tatrách. Nachází se v severní části Malého Kežmarského štítu a její výška je 900 m. Tato stěna je ideálním místem pro horolezce. Z jihovýchodu je štít snadno dostupný, zato mohutnou severní stěnou už vede více než 100 prvovýstupů, přitom řada z nich měla v tatranském horolezectví přelomový význam.

7. Nejdelší turistická trasa – Tatranská magistrála

Nejdelší a nejvýznamnější červeně značená turistická cesta, která protíná celé jižní úbočí Vysokých Tater od Podbanského až po Velké Bílé pleso na úpatí Belianských Tater. Délka magistrály je 46,25 km. Vznik magistrály se datuje do třicátých let dvacátého století, přičemž v padesátých letech byla dokončena. Její nejnižší bod se nachází na začátku trasy – v Podbanském (963 m n. m.) a nejvyšší dosahuje úctyhodné výšky 2 037 m n. m..

8. Nejvýše položená botanická zahrada – Přírodní botanická zahrádka na Lomnickém štítě

Botanická zahrádka na Lomnickém štítě je dokonce nejvýše položenou v Evropě! Zajímavostí Lomnického štítu je kromě překrásných výhledů i různorodost rostlinstva na samotném vrcholu, kde bylo dosud zaznamenáno více než 100 druhů lišejníků, 40 druhů mechorostů a 1 kapraďorost. Z kvetoucích rostlin osídluje vrcholovou část 34 druhů, tedy skoro všechny rostliny vyskytující se na deseti štítech a věžích Tater, přesahujících výšku 2600 m n. m.

9. Nejvýše položené sedlo – Sedielko

Nejvýše položené sedlo nazývané Sedielko, je situované mezi Zadním Ledovým štítem a Širokou věží v nadmořské výšce 2 376 m n. m. Spojuje Malou Studenou dolinu a Zadní Javorovou dolinu. Projít jím můžete v obou směrech – ze Starého Smokovce nebo Tatranské Javoriny.




10. Nejvýše položená chata – Chata pod Rysy

Chata pod Rysy je nejvýše položená horská chata ve Vysokých Tatrách i na Slovensku. V provozu je pouze v letní sezóně (od 15. června do 31. října). Je umístěna pod sedlem Váha ve stejnojmenné dolince, která je součástí kotliny Žabích ples v závěru Mengusovské doliny.

11. Nejnavštěvovanější událost – Medvědí dny na Hrebienku

Oblíbený tatranský medvědí festival na Hrebienku, který je každoročně plný veselé medvědí atmosféry pro děti i dospělé. Můžete se těšit na stálého moderátora Andreje Bičana a rok od roku zajímavější program. Na festivalu vystupují umělci jako: Mistr N, dětská divadla, taneční formace, dětský smyčcový orchestr, Miro Jaroš a mnozí jiní. Událost se zpravidla koná na přelomu července a srpna.

12. Nejvyšší položený horský hotel – Sliezský dom

Jedinečné výhledy a krásu tatranské přírody, můžete zažívat i několik dní. Stačí se ubytovat v nejvýše položeném horském hotelu na Slovesku – Slezském domě. Přímo pod Gerlachovským štítem, v nadmořské výšce 1670 m n. m., Vám celoročně nabízí příjemný komfort s komplexními službami. V každém ročním období zde najdete vnitřní harmonii a načerpáte novou energii.

.

Autor příspěvku: admin